Testament darowizna i takie tam,, porada pomocyyyy

w domu , w ktorym sie wychowalam jest podzielony na 2 czesci, moja babcia zyjaca zreszta jak i moj ojciec mi3eszakli wraz ze mna, ciotka a siostra mego ojca jest w stanach, niedawno zrzekla sie na rzecz mpoejej babci 1/3 tej polowki domu, tak wiec moj ojciec chce ta polowke domu wraz z ogrodem przepisac na mnie, mam pytanie, jakie druki sa potrzebne jaki wniosek czy formularz nalezy wypelnic, aby nie placic duzej sumy pieniazkow, jesli domjest przepisany na babcie, bo dziadek zmarl, oi teraz czy mozna od razu na mnei przepisac wszytsko pomimo, tego ze zyje babcia i ojciec?prosze o rade i pomoc


Najlepsza odpowiedź
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  gość [18.11.08, 14:03]
  a jak sie nazywa ten portal prawny,odpowiednik samosi? tam zapraszamy.

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Inne odpowiedzi
 • gość
  (16 - 1)
  94%
  gość [18.11.08, 14:03]
  najlepiej jak zapiszą to w testamentach nie będziesz płaciła żadnych pieniędzy za darowizny
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  najlepsza gość [18.11.08, 14:03]
  a jak sie nazywa ten portal prawny,odpowiednik samosi? tam zapraszamy.
  a jak sie nazywa ten portal prawny,odpowiednik samosi? tam zapraszamy.
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  gość [18.11.08, 14:06]
 • gość
  (16 - 1)
  94%
  gość [18.11.08, 14:06]
  najlepiej jak zapiszą to w testamentach nie będziesz płaciła żadnych pieniędzy za darowizny
  najlepiej jak zapiszą to w testamentach nie będziesz płaciła żadnych pieniędzy za darowizny

  wlasnie w testamencie sie placi i to duzo, moja mama dostala w testamencie mieszkanie to bylo kilka lat temu i pamietam ze musiala wplacic dosc duza sume do urzedu skarbowego
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  gość [18.11.08, 14:09]
  co Ty opowiadasz darowizna w rodzinie jak ma to tu miejsce nie płaci się tyle co za darowiznę, wiem, bo analizowałyśmy z mamą ostatnio tą kwestię przepisanie na mnie mieszkania nie opłaca się wiem, że jest moje i mieszkam w nim, a w testamencie zawarła, że mi je przekazuje, o wiele mniejsze opłaty i w przypadku testamentu tylko opłata urzędowa, a nie podatek od darowizny. Oczywiście tak jak u mnie testament na rzecz osoby z rodziny, więc chyba ta sytuacja jest taka sama.
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  gość [18.11.08, 14:10]
  tzn za przekaz w testamencie 1 linijka błąd mi się wkradł
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  Makrela [18.11.08, 14:29]
  Za darowiznę od najbliższych członków rodziny nie płaci się podatku dochodowego, natomiast za testament jak najbardziej. Tak mówią nowe bodaj od 2007 roku obowiązujące przepisy. Trzeba tylko poinformować Urząd skarbowy, że taką darowiznę się otrzymało. Natomiast sam proces darowizny nieruchomości trzeba załatwić przez notariusza.
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  Makrela [18.11.08, 14:33]
  z serwisu PIT.PL: W umowach sprzedaży nieruchomości zawieranych pomiędzy osobami dażącymi się pewnym zaufaniem, szczególnie w ramach rodziny, zdarza się, że w celu uniknięcia obciążeń podatkowych związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz podatkiem od sprzedaży nieruchomości zamiast umowy sprzedaży zawiera się umowę darowizny.

  Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest mniejszy koszt zawarcia umowy - sprzedający nie płaci podatku dochodowego i obniża nieco cenę, a kupujący nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych. Plusem jest również, że od 1 stycznia 2007r. pomiędzy najbliższymi krewnymi darowizna jest wolna od podatku dochodowego – bez względu na wartość przedmiotu darowizny.

  Do istotnych wad takiego rozwiązania - oczywiście oprócz karnoprawnych skutków działań zmierzających do uszczuplenia należności podatkowych - należą:

  * obowiązek alimentowania darczyńcy przez obdarowanego, gdy darczyńca znajdzie się w złej sytuacji finansowej; od tego obowiązku można się uwolnić jedynie przez zwrot przedmiotu "darowizny";
  * możliwość odwołania umowy darowizny przez obdarowanego w przypadku rażącej niewdzięczności; wystarczy do tego jedynie wysłanie do obdarowanego listu poleconego;
  * możliwość egzekucji od obdarowanego długów ciążących na darczyńcy poprzez zajęcie i licytację „darowanej” nieruchomości; można się uwolnić od takiej odpowiedzialności porzez wydanie przedmiotu darowizny;
  * zaliczenie w określonych przypadkach darowanej nieruchomości na poczet udziału spadkowego obdarowanego i zmniejszenie tym samym jego rzeczywistego udziału w spadku. Zatem w przypadku zawarcia formalnie umowy darowizny może wystąpić brak pewności co do nabytego prawa, a także możliwość nałożenia kary grzywny, jeżeli taka sytuacja zostanie ujawniona przez organy podatkowe.
 • gość
  (16 - 0)
  100%
  gość [18.11.08, 14:33]
  Możesz to załatwić darowizną, albo testamentem. I teraz tak: testament swoją własną rączką pisze, podpisuje i datuje babcia, albo notariusz (nie ma potrzeby, ale można). Wtedy spadek ma to do siebie, że można go zawsze zmienić, a przedmiot spadku dostaniesz dopiero po śmierci babci. O ile wiem, nie ma innej opcji. Nie wiem, jak jest z płatnościami. Na pewno płacisz za spadek podatek, gdy nie jest spisana wola, nie wiem, czy też, gdy jest ona poswiadczona notarialnie.

  Jeśli chodzi o darowiznę, to można to zrobić kiedy chcesz, pod warunkiem, że darowizna nie jest wykonana by uniknąć odpowiedzialnosci prawnej (np. babcia odda Ci mieszkanie z zajętą hipoteką, albo zajęte nielegalnie, czego nie życzę). W darowiźnie babcia może zastrzec, że dostaniesz mieszkanie po jej śmierci, albo np. że Twoim obowiązkiem jest się nią opiekować. Możesz też dostać nieruchomość zaraz po spisaniu umowy, ale wtedy musisz o babcię dbać ;) Może złożyć do sądu podanie o cofnięcie darowizny z powodu "rażącej niewdzięczności" (np. wywalisz babcię na ulicę, będziesz ją głodziła itp [zakładam, że tego nie zrobisz, ale są takie sytuacje] ). Jeśli darowizna spowoduje, że babcia nie będzie miała z czego żyć (np. da Ci całą swoją kasę i nie zostanei jej nic) sąd może nakazać Ci 2 rzeczy (chyba babcia musiałaby najpierw się do sądu zgłosić) oddanie darowizny, lub wypłacanie babci dożywotniej renty. Jestem na 99% pewna, że podatek od darowizny obowiązuje każdego.

  Po szczegóły (druki i sumy) powinnaś udać się do Urzędu Skarbowego, to wszzystko dość szybko się zmienia i możemy pisać głupotki.
->
Opcje pytania
kwiattek30 - inne pytania Więcej pytań »
Sponsorowane