Netykieta

Nikt nie lubi być poniżany czy obrażany. W internecie łatwiej niż w codziennym życiu, w „realu”, obrażać czy bezpodstawinie krytykować rozmówców, bo nie stajemy z nimi twarzą w twarz. Jednak sieć - o czym nie wszyscy pamiętają - ma zapisany zbiór zasad przyzwoitego zachowywania się - netykietę. W internecie NIE NALEŻY przede wszystkim:

 1. pisać wulgaryzmów (do podkreślenia wypowiedzi służą przymiotniki)
 2. wyzywać i obrażać (jeśli nie wiesz co napisać - nie pisz nic)
 3. spamować (np. wysyłać linki do stron, których odbiorca nie życzyłby sobie otrzymać)
 4. wysyłać tzw. "łańcuszki szczęścia"
 5. pisać nie na temat (OT – OffTopic)
 6. odpowiadać z wykorzystaniem komentowanego wpisu (należy użyć opcji "Cytuj")
 7. pisać wiadomości wielkimi literami
 8. przesadzać z emotikonami (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)

Jak Samosia pozwala przestrzegać netykiety?

Samosia wprowadziła szereg zabezpieczeń, by korzystanie z odpowiedzi było przyjemniejsze. Zanim odpowiedź trafi na stronę przechodzi przez system filtrów, które odsiewają (blokują) spamujące lub floodujące wpisy. Maskujemy także wyrażenia i słowa uznane za wulgarne. Jednak najlepszym "zabezpieczeniem" jest człowiek. Dlatego zanim umieścisz głupi wpis zastanów się czy warto. Reaguj także na działania innych użytkowników, zgłaszając posty naruszające regulamin bądź netykietę.

Dobre praktyki uczestnictwa w odpowiedziach:

 1. korzystaj z guzika "cytuj" zamiast wklejania fragmentu cytowanej odpowiedzi
 2. zaloguj się przed dodaniem odpowiedzi. Dzięki temu nikt się pod Ciebie nie podszyje a Twój wpis będzie bardziej wiarygodny
 3. nie daj się sprowokować. Osoby które korzystają z wulgarnego języka najczęściej nie potrafią w inny sposób uzewnętrzniać swoich myśli
 4. nie pozostawaj obojętny/obojętna na przejawy chamstwa w odpowiedziach. Zgłaszaj wszystkie naruszenia netykiety.

Jak mogę reagować na łamanie netykiety?

Nie bądź obojętny na chamstwo: Wystarczy kliknąć "zgłoś" przy odpowiedzi, którą Waszym zdaniem należy usunąć. Jeśli moderator uzna, że wpis narusza netykietę, to w ciągu 24h zostanie on bezpowrotnie usunięty.

Każda odpowiedź jest wyposażona w system -/+. Klikając "-" dajesz znać innym użytkownikom, że ta odpowiedź nie zasługuje na ich uwagę. Klikając w "+" zgadzasz się z autorem wpisu. Jeśli taka odpowiedź zdobędzie uznanie innych zostanie wyróżniona i znajdzie się na szczycie strony.

Dlaczego moja odpowiedź nie została dodana?

Prawdopodobnie złamałeś/aś jedną z zasad netykiety. Jeśli jednak uważasz, że odpowiedź została zablokowany niesłusznie, prześlij nam zgłoszenie wraz z treścią odpowiedzi na adres "http://pomoc.o2.pl/formularz.html?serwis=inne"

Kategorie
Pokaż wszystkie kategorie »
Słowa kluczowe /top 30/
Sponsorowane